W sobotę 16 września w słoweńskiej Planicy odbył się kolejny bieg z cyklu Red Bull 400. W trakcie zawodów zawodnicy pokonują dystans 400 m z… około 200 metrowym przewyższeniem na szczyty różnych skoczni narciarskich. W biegu na mamuta Letalnicę równych sobie nie miała Dominika Wiśniewska-Ulfik. Dominika w biegu finałowym wbiegła na szczyt w 6:41 z dziesięciu-sekundową przewagą nad drugą Barbarą Trunkelj. Wśród panów triumfował Luka Kovacic (5:04). W zawodach uczestniczyło prawie 900 osób.
[foto Sinisa Kanizaj / Red Bull Content Pool]Wideo z wydarzenia:
W środę 13 września w Warszawie zakończył się cykl mityngów Warsaw Track Cup. Na dystansie 1500 m zwyciężył KamilMłynarz (4:07,3), a w biegu na 800 m KamilJastrzębski (2:04,0). Jednocześnie Kamil Jastrzębski triumfował w klasyfikacji generalnej cyklu (800 + 1500 + 3000 m).
W sobotę w okolicach Słonecznej Polany w Kraśniku odbyły się ostatnie, czwarte zawody z cyklu „Bieganie łączy pokolenia„.
W biegach dziecięcych i młodzieżowych udział wzięło ponad 60 uczestników. W biegu na 1000 m dziewcząt rocznik 2002-2003 całe podium przypadło wychowankom trenera Mariana Sarny. Zwyciężyła Julia Wołoszyn (4:20) przed Wiktorią (4:22) i Weroniką Ciepła (4:30).
Julia na finiszu [foto Ultima Sport]
W biegu głównym na dystansie 5 km najlepsi okazali się Patrycja Maśloch (21:07) oraz Michał Biały (16:54). Drugi na mecie był Paweł Biały (17:31). Bieg ukończyli także: Waldemar Wiech (25:07, 2m M50), trener Zbigniew Biały (22:55, 1m M60) oraz Roman Ośka (27:28, 2m M60). Piątkę ukończyło 53 osoby.
Michał Biały [foto krasnik24.pl]
W niedzielę Paweł Raczyński oraz Tomasz Liwak w barwach swoich jednostek wojskowych wystartowali w VI Novita Połmaratonie Zielonogórskim. Impreza miała rangę Mistrzostw Polski Wojska Polskiego. Paweł z czasem 1:13:41 był 17., a Tomek z czasem 1:24:14 105. W zawodach wygrał Adam Nowicki (1:06:06).
Paweł po biegu
Z kolei Dominika Wiśniewska-Ulfik triumfowała w Biegu Na Jaworzynę, rozgrywanym w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy. Trasa miała charakter alpejski i liczyła 2,6 km (+470 m). Dominika z czasem 20:51 wyprzedziła druga na szczycie, Izabellę Zatorską, o ponad 2,5 minuty. Dzień wcześniej Dominika wygrała w Cechini Runek Run na dystansie 17 km (+607/-649 m) z czasem 1:13:45!
Najszybsze na Jaworzynę [foto I. Zatorska]
Największe emocje kraśnickich kibiców wzbudził jednak w ten weekend 35. Wrocław Maraton, gdzie na królewskim dystansie debiutował KamilJastrzębski. Kamil, który ostatnio poprawił rekord klubu w półmaratonie, potwierdził swoją wysoką dyspozycję. Osiągnięty wynik – 2:21:36 – zagwarantował mu 6. miejsce open na mecie i pierwsze w kategorii Polaków. Oczywiście jest to nowy rekord klubu. Warto podkreślić, że z tym rezultatem Kamil został najszybszym Kraśniczaninem na 42,2 km w historii. Poprzedni „rekord miasta” należał do pierwszego trenera Kamila – Zbigniewa Białego, który 37 lat temu uzyskał w Dębnie czas 2:25:37. Zwycięzcą wrocławskiego maratonu został Kenijczyk Abel Kibet Rop (2:13:36). W tym roku stolica Dolnego Śląska gościła 4630 maratończyków.
Podium Polaków we Wrocławiu
Na koniec weekendu, w niedzielę wieczorem, Kamil Młynarz biegał w 1. mili Mareckiej, gdzie z czasem 4:30 zajął drugie miejsce za Piotrem Mielewczykiem.
W sobotę wieczorem w Warszawie odbył się BMW Półmaraton Praski. 5 miejsce w zawodach z nowym rekordem życiowym i klubu (1:06:25) zajął Kamil Jastrzębski. Połówkę w stolicy ukończyło 7348 osób. Zwyciężył Marcin Chabowski (1:03:32).
Start na Pradze
Tego samego dnia Dominika Wiśniewska-Ulfik wygrała III Półmaraton FANTOMA w Kurowie k. Stryszawy. Górską trasę w Beskidzie Dominika pokonała w 1:40:27. Najlepszym mężczyzną okazał się Ukrainiec Andrzej Starzyński (1:19:50).
Dominika [foto E. Dudek]
W niedzielę w Pile rozegrano 27. Półmaraton Phillips, który był jednocześnie Mistrzostwami Polski na tym dystansie. 48. miejsce open oraz 18. w MP wywalczył Paweł Biały (1:19:43*). W Pile do mety dotarło 3624 zawodników. Najszybszy okazał się Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimayo (1:03:27*). Złote medale MP przypadły Ewie Jagielskiej (1:17:15*) oraz Arkadiuszowi Gardzielewskiemu (1:05:32*)
* trasa liczyła dodatkowe 225 m
Paweł na mecie [foto A. Sawińska]
Także w niedzielę Paweł Raczyński z czasem 34:12 zajął drugie miejsce w II Biegu Skierniewickim na dystansie 10 km. Najszybciej na mecie znalazł się Rafał Buczak (34:04).
W niedzielę 27 sierpnia w Siedlcach rozegrano PGE VIII Bieg Siedleckiego Jacka, w ramach którego mężczyźni rywalizowali o 6. Mistrzostwo Polski w Biegu Ulicznym na dystansie 5 kilometrów. Kamil Jatrzębski zajął 5. miejsce z czasem 14:57, zwyciężył Tomasz Grycko – 14:27 (UKS Bliza Władysławowo).
Kamil wbiega na ostatnią prostą
W biegu głównym na dystansie półmaratonu bardzo dobrze zaprezentował się Michał Biały. Michał z czasem 1:12:18 był trzecim Polakiem i uplasował się zaraz za podium w kategorii open. Kamil Młynarz w tym samym biegu był 7. open z rezultatem 1:14:47. Zwyciężył Andrzej Starzyński z Ukrainy. Połówkę w Siedlcach ukończyło 323 osoby.
Michał i Kamil na trasie
W sobotę w niemieckim Bischofshofen odbył się kolejne bieg na skocznię narciarską z cyklu Red Bull 400. Rewelacyjne drugie miejsce w zawodach zajęła Dominika Wiśniewska-Ulfik, która uległa jedynie multimedalistce ME w biegach górskich Austriaczce Andrei Mayr.
W dniach 11-12 sierpnia w czeskim Harrachovie odbyły się zawody Red Bull 400, czyli biegi na skocznie narciarskie. Trzecie miejsce wśród pań zajęła niezawodna Dominika Wiśniewska-Ulfik z SKB. Zwyciężyli Czeszka Adela Stranska i Słowak Tomas Celko.
13 sierpnia w Ludwikowicach Kłodzkich odbył się 8. Bieg na Wielką Sowę. Na trasie liczącej 9,6 km (+600 m) wystartowało nasze biegające małżeństwo. Dominika Wiśniewska-Ulfik była druga wśród pań (czas 44:10) za Węgierką Zitą Kacser. Jej mąż, Rafał, był 13. open (43:13). Pierwszy na szczyt dotarł Kenijczyk Wycliffe Kipkorir Biwot.
W niedzielę 6 sierpnia odbył się XXVII Bieg Jezior. Trasa długości 3,7 km przebiegała między jeziorem Krasne a jeziorem Łukcze. Michał Biały z SKB zajął 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.
30 lipca rozegrano Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich w Biegu Anglosaskim. Tegorocznym gospodarzem MŚ była włoska miejscowość Premana. W biegu seniorek nie mogło zabraknąć Dominiki Wiśniewskiej-Ulfik z SKB. Dominika zajmując 30. miejsce w zawodach potwierdziła powrót do wysokiej formy. 13-kilometrową trasę pokonała w 1:14:47. Złote medale przypadły Kenijce Lucy Wambui Murigi oraz Ugandyjczykowi Victorovi Kiplangat.
Biało-czerwone seniorki na MŚ [foto M. Mendecka]
Dzień wcześniej część naszych reprezentantów wystartowała w 27. Biegu Powstania Warszawskiego w Warszawie. W biegu na 5 km piąte miejsce zajął Kamil Młynarz (15:31). Na 10 km Kamil Jastrzębski był trzeci (31:04), a Paweł Raczyński dziesiąty (33:40). W Warszawie rywalizowało prawie 10 tysięcy osób. Najlepsi okazali się Mariusz Giżyński (5 km – 14:44) oraz Arkadiusz Gardzielewski (10 km – 30:05).
Następnego dnia Kamil Młynarz zwyciężył w Drugiej Ulicznej Międzyrzeckiej Dysze, gdzie uzyskał rezultat 34:03. Zawody ukończyło 105 osób.
Tegorocznym gospodarzem ME w Biegach Górskich była miejscowość Kamnik na Słowenii. 8 lipca seniorzy rywalizowali w biegu alpejskim na dystansie 12 km. Kamil Jastrzębski zameldował się na mecie jako 45. zawodnik. Kamil nie jest zadowolony ze swojego startu, o czym pisze szerzej na swoim fanpagu:
W sobotę 1 lipca rozegrano VI Półmaraton Tradycji w Lesie Gułowskim Adamów. W biegu towarzyszącym na dystansie 5 km triumfował Kamil Młynarz z czasem 17:18.
W niedzielę 2 lipca odbył się IX Międzynarodowy Bieg Górski-Anglosaski „Limanowa Forrest” na dystansie 7 km. Drugie miejsce w zawodach zajęła Dominika Wiśniewska-Ulfik. Zwyciężyła Olena Kytyca z Ukrainy.