W sobotę 1 września wieczorem w Warszawie odbył się 4F Półmaraton Praski. Na dystansie 21,1 km rywalizowało prawie 7 tys. biegaczy. Najlepszy okazał się Kamil Jastrzębski z SKB, który czasem 1:06:11 ustanowił nowy rekord życiowy i klubu.
Start biegu [foto polmaratonpraski.pl]
W biegu towarzyszącym – Praskiej Piątce – czwarte miejsce zajął Kamil Młynarz (15:25). Bieg ukończyło ponad 2,5 tys. osób. Wygrał Henryk Szost (14:46).
Następnego dnia w Pile rozegrano 28. Półmaraton PHILIPS. 22. miejsce w zawodach zajął Paweł Raczyński (1:13:48). Finiszowało 3824 osób. Zwyciężył Kenijczyk Silas Mwtich (1:03:45). W ramach zawodów rozegrano MP Wojska. W tej kategorii Paweł był 15.
W niedzielę 19 sierpnia Dominika Wiśniewska-Ulfik wygrała 6.Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce. 15-kilometrowy bieg anglosaski ukończyła w 1:16:06. W zawodach uczestniczyło 501 biegaczy.
Dominika w Leśnicy [foto Fotografia Bez Miary Magdalena Bogdan]
We wtorek 21 sierpnia Paweł Biały zajął trzecie miejsce w czwartym biegu z cyklu Monte Kazura. 5-kilometrowy bieg anglosaski po stołecznej „Kazurce” zajął mu 21:36. Zwyciężył Piotr Parfianowicz (20:20). Ścigało się 125 osób.
Paweł na „Kazurce” [foto K. Krawczyk]
W sobotę 25 sierpnia w niemieckim Bischofshofen rozegrano Mistrzostwa Świata w Red Bull 400. Szóste miejsce w biegu finałowym wywalczyła Dominika Wiśniewska-Ulfik (4:42). Rafał Ulfik był z kolei 31 (4:28). Po złote medale sięgnęli Austriaczka Andrea Mayr (3:56). i Norweg Erik Ressel (3:13).
Następnego dnia w Siedlcach odbył się PGE 9. Bieg Siedleckiego Jacka. Na dystansie półmaratonu rywalizowało dwóch naszych zawodników. Kamil Młynarz z czasem 1:10:28 był piąty, a Michał Biały z czasem 1:11:35 siódmy. 21,1 km ukończyło 300 osób.
Podium biegu [fot. facebook.com/biegjacka]Michał na trasie [fot. Aktywni Węgrów]
Tego samego dnia Paweł Raczyński triumfował w Krośnieńskiej Dziesiątce z czasem 34:10. Wystartowało 290 zawodników.
W sobotę 18 sierpnia w Zakopanem rozegrano kolejny bieg z cyklu Red Bull 400. W trakcie zawodów biegacze muszą pokonać tylko 400 m, ale na szczyt skoczni narciarskiej – tym razem Wielkiej Krokwi. Trzecie miejsce w stolicy Tatr wywalczyła Dominika Wiśniewska-Ulfik. Droga do mety zajęła jej w finale 5 minut i 9 sekund. Mąż Dominiki, Rafał, był 15. wśród panów (4:55). W Zakopanem triumfowali Iwono Januszyk z Kościeliska (4:35) i Słowak Tomas Celko (3:44).
12 sierpnia w Ludwikowicach Kłodzkich odbył się 9. Regatta Bieg na Wielką Sowę. Na najniższym stopniu podium tego prawie 10-kilometrowego biegu (+600 m) stanął Kamil Młynarz. Zwyciężył Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik.
Podium w Ludwikowicach [foto J. Brzeziński]
Z kolei w niedzielę 19 sierpnia Paweł Biały z czasem 1:21:26 zajął 7. miejsce w 8. Półmaratonie im. Janusza Kusocińskiego na trasie Błonie – Borzęcin Duży. Wygrał Mykola Gorbusko z Mołdawii.
W sobotę 11 sierpnia w słowackiej miejscowości Štrbské Pleso rozegrano zawody z cyklu Red Bull 400. Na najniższym stopniu podium wśród pań stanęła Dominika Wiśniewska-Ulfik. Za tydzień zawody w Zakopanem!
Podium Red Bull 400 w Słowacji
W środę 15 sierpnia Paweł Raczyński zwyciężył w Działdowskiej Dysze z czasem 33:18.
W dniach 4-5 sierpnia w Międzygórzu zostały rozegrane Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich stylem alpejskim (tj. pod górę). Były to jednocześnie eliminacje do Mistrzostw Świata w Andorze. Seniorzy i seniorki rywalizowali na dystansie 9,7 km (+935 m przewyższenia). Na mistrzostwach rewelacyjnie zaprezentowali się zawodnicy SKB Kraśnik, którzy zdobyli trzy medale.
Na Śnieżniku (od lewej: Zbigniew Biały, Kamil Jastrzębski, Dominika Stelmach, Kamil Młynarz i Michał Biały)
W biegu seniorów mistrzem Polski został Kamil Jastrzębski (48:44). Srebrny medal zdobył Sylwester Lepiarz z Rudnika (51:17). Dużą niespodzianką był brąz dla Kamila Młynarza (52:30) i czwarte miejsce Michała Białego (52:47). Za „plecami” naszych znaleźli się m.in reprezentanci Polski z poprzednich Mistrzostw Europy w Biegach Górskich: Adam Jamiński (53:50) i Piotr Jaśtal (54:03). Dodatkowo 17. miejsce wywalczył Rafał Ulfik (59:35).
Start biegu panów [foto Ultima Sport]
W biegu seniorek zwyciężyła faworytka – aktualna wicemistrzyni Świata w górskim biegu długodystansowym – Dominika Stelmach z Warszawy (57:06). Srebrny medal przypadł dla Dominiki Wiśniewskiej-Ulfik (1:01:19).
Start biegu pań [foto Ultima Sport]
16 września w Canillo na Andorze odbędą się 34. WMRA Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich. Kwalifikacje na MŚ uzyskali medaliści MP w Międzygórzu: Kamil Jastrzębski, Kamil Młynarz i Dominika Wiśniewska-Ufik oraz trener Zbigniew Biały.
Dominika w drodze na Śnieżnik [foto Athletics Lifestyle]Wielkie brawa dla zawodników i trenera.
Z kolei Paweł Raczyński wystartował w XXVII Biegu Opalińskich, gdzie na dystansie 10 km zajął drugie miejsce z czasem 34:03. Wygrał Krzysztof Szymanowski.
W piątek 27 lipca 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, barwy której reprezentował Paweł Raczyński, zajęła drugie miejsce w Sztafecie Maratońskiej nad Jeziorem Głębokim.
Paweł R.
Tego samego dnia Kamil Młynarz wziął udział w 21. Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły, gdzie rywalizował na dystansie 1500 m. Kamil, zajmując 7. miejsce, ustanowił nowy rekord życiowy – 3:54.24.
Wcześniej, 7 lipca, Kamil zwyciężył w XXXVIII Ciechanowskiej Piętnastce z czasem 50:53.
Kamil w Sopocie
W weekend Kamil Jastrzębski udał się do Berlina, gdzie miał wziąć udział w adidas Runners City Night. Zawody zostały jednak odwołane ze względu na złe warunki atmosferyczne.
W dniach 20 – 22 lipca w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Trzech naszych reprezentantów wystartowało w biegu na 5000 m. Najlepiej zaprezentował się Kamil Jastrzębski, który zajął 5. miejsce z czasem 14:31.45. Kamil Młynarz przekroczył linię mety na 11 pozycji, a jako 17. ukończył bieg Michał Biały (15:42.03). Złoty medal zdobył Krystian Zalewski z UKS Barnim Goleniów (14:15.59). Lokata Kamila Jastrzębskiego to najlepsza start na MP na bieżni w historii SKB. Wcześniej, w 2010 r., 6. miejsce na dystansie 800 m wywalczył Arkadiusz Mostrąg.
Kamil Jastrzębski (nr 2 na spodenkach)
W biegach kobiet na 200 m i 400 m bardzo dobrze zaprezentowała się Alicja Wrona. Wychowanka SKB Kraśnik, aktualnie biegająca w barwach AZS UMCS Lublin – zajęła 6. miejsce w biegu na 200 m – 24.13. zwyciężyła juniorka Martyna Kotwiła z RLTL Radom – 22.99, która ustanowiła nowy rekord Polski U20. W biegu eliminacyjnym na 400 m Alicja pobiegła w czasie 55.02.
Dzień wcześniej w Warszawie rozegrano czwarty bieg w ramach Pucharu Maratonu Warszawskiego. Trzecie miejsce na 20-kilometrowej trasie z czasem 1:15:22 zajął Paweł Biały. Bieg w Parku Młocińskim ukończyło około 190 osób.
Także w sobotę w Moskwie miał miejsce Ostankino TV Tower Run. Bieg prowadził po 1704 stopniach 337 metrów w górę. Drugie miejsce wśród pań wywalczyła Dominika Wiśniewska-Ulfik (12:47). Zwyciężyła Cindy Harris (12:15).
Tegorocznym gospodarzem Mistrzostw Europy w Biegach Górskich, odbywających się 1 lipca, było macedońskie Skopje. Biegi miały charakter anglosaski, tj. w górę i w dół. W reprezentacji Polski nie mogło zabraknąć Dominiki Wiśniewskiej-Ulfik z SKB. Seniorki rywalizowały na dystansie 11 km (+700m/-700). Złoty medal zdobyła bezkonkurencyjna Szwajcarka Maude Mathys (52:32). Druga zawodniczka dobiegła za nią do mety ponad 3 minuty później. Dominika okazała się najlepszą z Polek i zajęła bardzo dobre 26. miejsce (1:03:16). W klasyfikacji drużynowej (razem z Katarzyną Golbą oraz Michaliną Mendecką) wywalczyła 9. miejsce. Złoty medal w drużynie przypadł Francuzkom.
Dominika na ME [foto European Athletics]
Seniorzy zmagali się z taką samą trasą. Całe podium przypadło Włochom, którzy dzięki temu zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej. Najszybszy w Skopje był Bernard Dematteis (46:51).
Na cykl Grand Prix Lublina składało się 8 biegów: 2 piątki, 4 dychy, półmaraton i maraton. Aby zostać sklasyfikowanym należało ukończyć 6 z 8 organizowanych biegów, w tym obowiązkowo maraton lub półmaraton.
Podsumowanie Grand Prix odbyło się 27 czerwca w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zwycięzcami tegorocznego cyklu zostali zawodnicy SKB: Patrycja Maśloch wśród kobiet i Michał Biały wśród mężczyzn.
Podium mężczyzn[ fot. Przemysław Gąbka]Podium kobiet [fot. Przemysław Gąbka]